Korteri ostmine on üks elu suurimaid ja olulisemaid investeerimisotsuseid. See võib aga olla ka tõsiste probleemide tekkimise põhjus, kui ostja satub kokku petturitega. Selles artiklis tutvustame mõningaid reegleid, mis aitavad teil end soovimatute rahaliste kulutuste eest kaitsta.
Kontrollige korteri juriidilist puhtust
Selleks tuleb teil hankida kinnistusraamatust väljavõte, mis kinnitab müüja omandiõigust korterile ning pantide, arestide ja muude koormiste puudumist. Seda saab teha kas ise või kasutada juristi või notari teenuseid.
Ärge kandke raha üle enne korteri võtmete enda kätte saamist
Petturid võivad teil korteri eest ettemaksu küsida, aga ärge seda mingil juhul tehke. Nõudke alati kinnitust võtmete üleandmise kohta ja kontrollige, kas need vastavad dokumentides kirjeldatutele.
Vaadake korter enne ostmist põhjalikult üle
Enne ostmist tuleb see kindlasti ise või kinnisvarabüroo abiga üle vaadata, palgates professionaalse kinnisvaramaakleri. Veenduge, et kõik vastab kirjeldatule ja on dokumentides märgitud seisukorras.
Ärge usaldage kontrollimata agente ja müüjaid
Kui võtate ühendust kinnisvaramaaklerite või müüjatega, veenduge eelnevalt nende professionaalsuses ja aususes. Kontrollige nende mainet ja arvustusi internetis ning küsige dokumente, mis kinnitavad nende õigust kinnisvaratehinguteks.
Olge lepingu allkirjastamisel tähelepanelik
Enne ostu-müügilepingu allkirjastamist tutvuge tähelepanelikult kõigi tingimustega. Kui miski tundub teile kahtlane, pöörduge konsultatsiooni saamiseks juristi või notari poole. Veenduge, et kõik müüja või maakleriga kokku lepitud tingimused on lepingus kirjas.
Ärge allkirjastage lepingut, kui see sisaldab ebaseaduslikke tingimusi
Kui märkasite, et lepingus on ebaseaduslikke tingimusi, ärge allkirjastage seda. Näiteks võib müüja teha saadud tulu pealt makstava tulumaksu vähendamiseks ettepaneku sõlmida leping väiksemale summale kui see, mille te tegelikult maksate. See ei ole seaduslik ja kui te sellise ettepanekuga nõustute, võib teist saada pettuse kaasosaline.
Ärge nõustuge tehingu sõlmimisega mujal kui notari kontoris
Petturid võivad teha teile ettepaneku sõlmida tehing väljaspool notaribürood, et vältida dokumentide registreerimist ja kinnistusraamatust väljavõtte saamist. Ärge sellega kunagi nõustuge, sest vastasel korral võite sattuda äärmiselt ebameeldivasse olukorda.
Mida teha, kui ikkagi petturite otsa sattusite?
Kõigepealt peate ühendust võtma politseiga ja juhtunust teatama. Esitada tuleks kõik korteri ostuga seotud dokumendid, samuti teave petiste kohta, nende kontaktandmed, fotod jms. See aitab politseil uurimist alustada ja välja selgitada juhtunu asjaolud.
Samuti peaksite pöörduma juristi või advokaadi poole, et saada nõu ja abi oma õiguste taastamiseks. See võib hõlmata kohtusse hagi esitamist kaotatud raha tagastamiseks või ebaseadusliku ostu-müügilepingu lõpetamiseks.
Saate sellest teada anda ka meedias ja sotsiaalvõrgustikes. Tänu sellele saate suurema tõenäosusega kaotatud raha tagasi ja aidata teistel inimestel mitte komistada õnnemängurite otsa.
Igal juhul, kui olete petturitele sattunud, ärge istuge käed rüpes ja oodake, kuni olukord iseenesest laheneb. Tuleb rakendada aktiivselt meetmeid, et vältida tõsiseid rahalisi kaotusi ja halbu tagajärgi endale ja oma perele. Kui aga järgite ülaltoodud reegleid, on võimalik riske vähendada ja korteriost õnnestub.