korterite üürimine
Kinnisvaraturg on pidevas muutumises – eluasemete hinnad kõiguvad ning pakkumiste arv varieerub. Sellises olukorras on keeruline üheselt öelda, kumb on kasulikum: üürimine või eluasemelaen. Mõlemal variandil on oma plussid ja miinused. Et teha teadlik otsus, vaatame lähemalt mõlema lahenduse eeliseid ja puudusi.

Eluaseme üürimine

Üürimine võib olla rahaliselt soodsam. Kui sul ei ole võimalik teha sissemakset, tasub kaaluda laenust loobumist. Sageli on üür väiksem kui igakuine laenumakse. Inimesed lükkavad pikaajalised laenukohustused edasi näiteks majandusliku ebastabiilsuse tõttu. Üürikortereid kasutavad enamasti noored vanuses 18–25 eluaastat – nad on iseseisvat elu alustanud, kuid sääste oma kodu ostuks veel pole. Üürilepingu puhul on oluline sõlmida kirjalik leping – suulised kokkulepped on riskantsed ning ilma lepinguta on raske tõestada tasutud ettemaksu.

Eluaseme üürimise eelised

Korteri üürimisel on palju eeliseid, näiteks:

  • Liikumisvabadus – saad vajadusel töölt lahkuda ja kolida uude linna, kus võid leida odavama eluaseme. Ilma pikaajaliste kohustusteta võid korterit vahetada kas või iga kuu.
  • Kulude kontroll – saad elada iseseisvalt, jagamata elamispinda kellegi teisega. Soodsamad variandid aitavad vähendada pere-eelarve koormust.
  • Remondikulu puudumine – kui tekib probleem (nt toru ummistus või lekkiv kraan), peab sellega tegelema üürileandja, mitte üürnik.

Kui sul puudub algkapital korteri ostmiseks, on üürimine hea lahendus, mis võimaldab elada eraldi vanematest.

Üürimise miinused

Lisaks eelistele on ka mõned puudused:

  • Hinna muutus – üürileandja võib hinda igal ajal tõsta. Hind sõltub majandusest, valuutakursist ja turutrendidest.
  • Tingimused – paljud omanikud ei soovi üürida korterit lastega peredele või lemmikloomadega inimestele, mis piirab valikuid.
  • Muutuste tegemise piirang – ilma omaniku loata ei tohi teha remonti, vahetada mööblit ega värvida seinu. Lisaks ei tasu sellistesse kulutustesse investeerida, sest need jäävad korterisse maha.
  • Pettused ja lisakulud – võib juhtuda, et üürid korteri, mis hiljem selgub olevat juba müüdud. Samuti küsitakse sageli tagatisraha või ettemaksu mitmeks kuuks.
  • Tuleviku planeerimise keerukus – isegi kui leping on pikaajaline, ei pruugi perekond teada, kui kauaks eluaset tegelikult vajatakse.

Üüri makstes on keeruline koguda raha oma kodu ostmiseks, sest igakuine makse võtab suure osa eelarvest.

Eluaseme ostmine laenuga

Kui otsustad Eestis eluasemelaenu kasuks, saad koheselt eluaseme omanikuks – kuigi korter on hüpoteegiga koormatud. Samas saad korterit remontida, seal elada ja vabalt kasutada. Laen on mõistlik valik juhul, kui sul on olemas vähemalt väike sissemakse. Intressikulu ei pruugi olla suur, eriti kui kasutada riiklikke soodustusi.

Ipoteklaenu eelised

Selle võimaluse eelised on järgmised:

  • Oma kodu – igakuine makse ei lähe mitte kellegi teise taskusse, vaid sinu enda kinnisvara arvelt. Lisaks võivad kuumaksed olla üsna taskukohased.
  • Kiire ostuprotsess – pärast laenulepingu sõlmimist saad korteri koheselt kasutusse. Ei pea aastaid ootama ega edasi lükkama ostu.
  • Ametlik sissekirjutus – võimaldab kasutada riiklikke teenuseid (nt polikliinik, lasteaed, kool).
  • Investeering – vajadusel saab eluaset välja üürida või maha müüa. Hinnad tõusevad üldiselt iga aastaga.

Vanemaks saades soovib inimene rohkem stabiilsust ja oma isiklikku ruumi. Pealegi võib üürikorteri eest maksmine pensionieas olla keeruline.

Hüpoteeklaenu miinused

Hüpoteekidel on mitmeid puudusi, mida tuleb kodu ostmisel arvesse võtta:

  • Üle maksmine – intressimäär võib olla kõrge, sõltuvalt valitud panga tingimustest.
  • Lisakulud – kinnisvara iga-aastane kindlustus, hindamisakti tasu jm. Kõik ettenägematud kulud jäävad omaniku kanda.
  • Müümisel tuleb pank tehingusse kaasata, et hüpoteek eemaldada.

Kuigi igakuine laenumakse võib olla suur, lahendab eluasemelaen sageli elamispinna küsimuse kiiresti.

Mis on siis kasulikum?

Valik sõltub sinu finantsilisest ja perekondlikust olukorrast ning elustiilist. Kui sa liigud sageli töö tõttu ega soovi siduda end pikaajalise kohustusega, on üür sobivam. Kui soovid peret luua ja paikseks jääda, tasub kaaluda korteri ostu Tallinnas.

Tee oma otsus kaalutletult – võrdle variante, loe dokumentatsiooni, räägi finantsnõustajatega ja kaalu kõiki plusse ja miinuseid. Nii leiad parima lahenduse vastavalt oma vajadustele ja võimalustele.