kinnisvara hindamine
Vara hindamine on müügi korral kohustuslik. Kui soovite müüa korterit, garaaži või maja, peate teadma selle tegelikku hinda. Kinnisvara hindamine hõlmab igasugust kinnisvara, nii elamispindu (maamajad, suvilad), äriobjekte (laod, kontorid) kui pooleliolevaid ehitisi (käiku andmata objektid). Edasi räägime teile üksikasjalikult, kuidas hindamine toimub, milleks on see vajalik ja kes peab selle eest maksma.

Mis on kinnisvara hindamine?

Kinnisvara eksperthindamine võimaldab määrata objekti või selle osa hinna juhul kui omanikke on rohkem kui üks. Suuremate tehingute puhul on see kohustuslik, eriti ostu-müügilepingu sõlmimisel. Hindamise põhjal saab omanik kirjaliku aruande, kus on muu hulgas ära toodud ka objekti hind. Hindaja kinnitab dokumendi pitsati ja allkirjaga ja selle saab vajaduse korral näiteks kohtuhagisse kaasata.

Miks on kinnisvara vaja selle müügi korral hinnata?

Mõnel juhul on korteri, maja või muu vara hindamine kohustuslik. Üheks selliseks juhuks on näiteks kinnisvara müük Eestis pangalaenuga. Kui pooled sõlmivad lepingu, tuleb määrata vara turuhind. Pole oluline, kes tehingu sõlmib, kas era- või juriidiline isik – kui jutt käib pangalaenust, on vara hindamine kohustuslik.

Mis mõjutab objekti lõpphinda?

Kui peate kinnisvara müüma, pöörduge meie poole. Meie spetsialistid pakuvad täisteenust. Lisaks müügiabile viime läbi ka sõltumatu hindamise, valmistame ette ostu-müügi dokumendid jne. Järgnevalt räägime põhjalikult elamispinna lõpphinda mõjutavatest teguritest.

Esimese asjana tuleb vaadata vara seisukorda ja alahinnata ei tohi ka selle asukoha ja üldmulje tähtsust (kujundus, kasutatud materjalid). Arvestage kindlasti sellega, et enamasti ollakse nõus maksma elamispinna eest rohkem, kui see on värskelt remonditud ja sissekolimiseks valmis.

  • Turuhinna kujunemist mõjutab mitte ainult korteri, vaid terve maja seisukord. Ostmisel pööratakse enamasti erilist tähelepanu hoone energiatõhususele.
  • Oluline roll on ka korrusel. Esimesel ja kõige kõrgemal korrusel (eriti kui lifti ei ole) asuvad korterid on odavamad.
  • Puhtus ja kord aitavad hinda tõsta, te võiksite näiteks aknad ära vahetada. Ostmise ajal mängib olulist rolli ka emotsionaalne faktor ja kui korteris valitseb korralagedus, siis vaevalt seda keegi osta soovib.

Sageli loodavad müüjad saada kinnisvara eest kõrgemat hinda kui see on kirjas eksperdi aruandes. Seda põhjustab omanike isiklik suhe kinnisvaraga, mis lisab sellele emotsionaalset väärtust, mida hindaja arvesse ei võta.

Kes hindab kinnisvara?

Elamukinnisvara ja muid objekte hindavad ainult ja ainult eriettevalmistusega spetsialistid. Kaugeltki igal eksperdil pole õigust hindamist läbi viia. Kokkuvõtte järeldustest tohib väljastada ainult vähemalt kaheaastase kogemusega spetsialist. Kui teil on kavas temaga koostööd teha, uurige eelnevalt, kas pank, kust soovite laenu võtta, aktsepteerib antud ettevõtet või mitte.

Kuidas toimub kinnisvara hindamine?

Klient tellib kinnisvara hindamise ja seejärel tuleb objektile ekspert, kes viib läbi reaalse ülevaatuse. Ta fikseerib objekti seisukorra, teeb fotod ja tutvub maja või korteri plaaniga. Kui jutt käib tüüpkorterist, pole planeeringuga tutvumine vajalik. Kui aga asi on keerulisem, kasutab spetsialist objektiga tutvumiseks tehnilist dokumentatsiooni. Ta vaatab kinnisvararegistri ja ehitusregistri andmeid, kuna need sisaldavad ka teavet parkimise ja panipaikade kohta ning muid andmeid, mis võimaldavad kinnisvara realistlikult hinnata. Samuti esitab ta küsimusi, mis puudutavad kasutatud ehitusmaterjale, süsteemide tehnilist seisukorda jms.

Kes peab teenuse eest maksma, kas müüja või ostja?

Teenuse eest maksab tellija, kelleks võib olla nii müüja kui ostja.

  • Elamispinna omanik – kui pooled sõlmisid eellepingu, saab ostja õiguse hindamise läbiviimiseks, aga on üks aga. Kinnisvara omanik võib hindamisakti edasi anda igale ostjale, ostja seda aga teisele ostjale edasi anda ei tohi.
  • Omaniku volitusel tegutsev isik – esindaja tellib teenuse kokkuleppel. Selline võimalus sobib olukordades, kui välismaal elav omanik müüb elamispinna volikirja alusel.
  • Hindamise eest maksab alati see, kes selle tellib.

Eelnevalt kirjutasime maa erastamisest, sealt leiate palju huvitavat teavet.

Kui kaua objekti hindamisdokument kehtib?

Eestis ei ole hindamisakti kehtivusaeg seadusega reguleeritud ja varieerub sõltuvalt konkreetsetest nõuetest või kasutusotstarbest. Tavaliselt aktsepteerivad finants- ja pangandusasutused kuni poole aasta vanuseid aruandeid. Oluliste turumuutuste korral aga võidakse seda perioodi lühendada isegi kuni kaks korda. Soovitame teil kontrollida aruande ajakohasust asutusest, mille jaoks see on koostatud.

Kui soovite saada kvaliteetset õigusnõustamist, võtke ühendust meie ettevõttega SPC Kinnisvara. Meil töötavad suurte kogemustega oma ala professionaalid, kes aitavad teid korteri müügi ja kogu vajaliku dokumentatsiooni vormistamisega ning määravad õigesti kinnisvara tegeliku hinna. Te jääte tulemuse ja teeninduse tasemega kindlasti rahule.