Kinnisvara ostmine on iga inimese elus üks olulisemaid finantsotsuseid. Sellistes riikides nagu Eesti võib kinnisvaraturul esineda erinevaid dünaamikat ja hindu mõjutavaid tegureid. Mõistmine, millal on parim aeg eluaseme ostmiseks, võib aidata teil raha säästa ja teha hea investeeringu. Vaatame põhilisi punkte ja tegureid, mis määravad optimaalse Eestis kinnisvara ostmise aja, kuid esmalt tasub peatuda kinnisvaral kui sellisel.
Eestis on teil võimalik osta korter, nn ridaelamuboks või eramaja, kus kogu ümbritsev maa-ala kuulub ainult teile. Nii kummaline, kui see ka ei ole, võib nende objektide hind olla jahmatavalt erinev, kuid tegurid, mis määravad ideaalse hetke soetamiseks, jäävad samaks. Mis siis konkreetselt kinnisvara hinda Eestis mõjutab?
Millised tegurid kinnisvara hinda Eestis mõjutavad?
Nagu igas teises maailma riigis, mõjutab ka Eestis kinnisvara hinda terve hulk tegureid ning kõik need ei sõltu otseselt Eesti elanikest ja riigi külalistest. Tegelikult kujunevad nõudlus, aga mis kõige tähtsam, hind sõltuvalt olukorrast kinnisvaraturul. Sellele vaatamata on kinnisvarahindade kerkimise ja langemise aluseks ja toeks rida monoliitseid tegureid. Nende tegurite hulka kuuluvad järgmised.
- Turuolukord
Kinnisvarahindade kujunemisel mängib võtmerolli turuolukord. Selle määrab nõudluse ja pakkumise suhe turul. Kui nõudlus eluaseme järele ületab pakkumise, kipuvad hinnad tõusma, kuna ostjad on nõus maksma kõrgemat hinda, et konkureerida soovitud elamispinna pärast. Kui pakkumine ületab nõudlust, võivad hinnad langeda, kuna müüjad võivad olla sunnitud hindu alandama, et meelitada ostjaid ja tehingud lõpule viia. - Makromajanduslikud näitajad
Ka makromajanduslikud näitajad mõjutavad oluliselt kinnisvara hinda. Majanduskasvu ja stabiilsuse perioodidel nõudlus eluaseme järele tavaliselt suureneb, mis võib põhjustada hindade tõusu. Majanduslanguse või ebastabiilsuse perioodidel võib aga nõudlus eluaseme järele väheneda, mis võib kaasa tuua hindade languse. - Asukoht
Ka asukoht määrab oluliselt kinnisvara hinna. Näiteks eluase kesklinnas või mere ääres on mugava asukoha ja paremate elamistingimuste tõttu reeglina kallim. Eluase kaugemates piirkondades või äärelinnas aga võib olla soodsam, kuid kaugus kesklinnast ja piiratud juurdepääs taristule muudab selle vähem atraktiivseks. - Taristu
Kinnisvara hinnale on oluline mõju ka taristul. Arenenud taristu olemasolu, näiteks autoga juurdepääs, ühistransport, koolid, meditsiiniasutused, kaubanduskeskused ja muud rajatised, võib tõsta piirkonna atraktiivsust ja eluaseme hinda. Infrastruktuuri puudumine või selle ebapiisavus, vastupidi, võib kinnisvara hinda negatiivselt mõjutada. - Kinnisvara seisukord
Kinnistu enda seisukord ja näitajad mõjutavad samuti selle hinda. See hõlmab maja või korteri suurust, vanust, ehituskvaliteeti ja remondi seisukorda. Heas seisukorras ja kaasaegsete mugavustega kinnisvara maksab tavaliselt rohkem kui vananenud või kapitaalremonti vajavad objektid. - Maksud ja seadusandlus
Kinnisvara hinda võivad mõjutada ka maksumäärad ja seadused. Maksuseaduste või laenureeglite muudatused võivad mõjutada nõudlust ja pakkumist kinnisvaraturul ning seega ka hindu. Lisaks võivad kinnisvaramaksud ja muud kohustuslikud maksud oluliselt mõjutada eluaseme üldkulusid ja sellest tulenevalt selle hinda.
Nagu näete, leidub kinnisvaraturul palju nõudlust ja pakkumiste hulka mõjutavaid tegureid. Just need määravad korterite ja majade hinna, aga kuidas on lood hooajalisusega? Kas aastas on aegu, kui korteri saab osta parima hinnaga?
Millal on parim aeg Eestis kinnisvara ostmiseks?
Potentsiaalsetele ostjatele teeb sageli muret küsimus, millisel perioodil aastas on Eestis korterite hind ostmiseks optimaalseim. Kuigi kinnisvaraturg võib olla üpris dünaamiline ja kõikuv, on siiski mõned üldised trendid, mida tasub eluaseme ostmise otsuse langetamisel arvestada.
Kuna oleme põhjamaa riik ja meie suved on väga lühikesed, siis sel ajal enamasti puhatakse, seda enam, et ka lastel on koolivaheaeg ja puhata saab terve pere koos. Seetõttu korterite järele nõudlus langeb ja hinnad lähevad veidi alla. Lisaks on juunis aasta teine peamine püha Eestis – jaanipäev. Majad ja suvilad seevastu on väga nõutud, kuna kevadest algab majade ja suvilate tulusama müügi hooaeg.
Sügisel aga, ilmade jahenedes, nõudlus korterite järele kasvab ja hinnad kerkivad pisut. Kortereid on seega parem osta suvel, kui hinnad on madalamad. Majade ja suvilatega aga on vastupidi. Hilissügisel hooaeg lõppeb ning majade ja suvilate hinnad langevad veidi. Talvel võib majade ja suvilate müük aga üldse soiku jääda. Seetõttu saate neid osta soodsamalt, eriti jõulude eel, kui kõik on hõivatud pühadeks valmistumisega.
Seega, kuigi Eestis kinnisvara ostmiseks konkreetset “ideaalset” aega ei ole, võib sügis- ja talvekuudel saada majade ja suvilate ostmisel paremaid pakkumisi, korteritega aga on vastupidi. Siiski ei maksa unustada, et iga tehing on ainulaadne ning kinnisvara ostmise otsus peab põhinema ostja isiklitel motiividel ja rahalistel võimalustel.