vara jagamine
Abikaasad ei sõlmi alati abieluvaralepingut ja lahutus võib olla sõbralik ja rahumeelne. Sageli aga tuleb ette mitmesuguseid eriarvamusi, mis tuleb lahendada kohtu kaudu. Sel juhul käsitletakse igat olukorda eraldi ja arvesse võetakse paljusid tegureid. Kuidas vara jagamine lahutuse korral lõppeb, on võimatu ette ennustada. Vara jagamine võib kesta aastakümneid alates nõude esmakordsest esitamisest pärast lõplikku lahutust. Kohus võib avalduse tagasi lükata näiteks juhul, kui üks endistest abikaasadest väidab, et hagi on aegunud. Aga isegi siis, kui aegumisaeg on möödas, ei jää vara automaatselt teile, vaid ka aegumisaja kinnitamiseks tuleb pöörduda kohtusse.

Ühis- ja lahusvara – mis kuulub jagamisele?

Kõik abikaasadel abielu ajal soetatu loetakse ühisvaraks ja jagatakse pooleks. Kui aga üks abikaasa sõitis autoga minema, teine aga jäi kassiga koju ja oli sellega rahul, siis kümne aasta pärast ta vaevalt suudab kaitsta oma õigust autole. Vaatleme nüüd lähemalt, mis on ühis- ja mis lahusvara.

Ühiselt soetatud vara

Kogu saadud raha, näiteks palk, äritulud, honorarid, pensionid jm loetakse pere ühiseks sissetulekuks. Neist säästudest ostetu (auto, korter, väärtpaberid, mööbel, tehnika jms) on ühiselt soetatud vara. Seejuures pole üldse oluline, kelle nimele on ostud vormistatud.

Isiklik vara

Siia alla kuulub kõik, mis on soetatud enne abiellumist (auto, kinnisvara, finantsvarad, esemed ja palju muud). See vara lahutuse korral jagamisele ei kuulu. Tõsi, te vajate dokumente, mis tõestavad, et ostud on tehtud ja vara kuulus teile juba enne abielu. Pidage meeles, et kõik selle, mida on pere eelarvest parandatud või täiustatud, võib kohus tunnistada ühisvaraks. Veel üks nüanss – isegi kui te juba abielus olles saite korteri päranduseks, teile kingiti auto või ehteid, siis neid lahutuse korral ei jagata, põhiline on dokumendid alles hoida ja vahel piisab ka tunnistajate kinnitusest. Küll aga jällegi – abielu ajal ühise rahaga parendatud asjad muutuvad ühisvaraks.

Kuidas toimub vara jagamine – põhietapid

See protseduur sõltub abieluvaralepingu olemasolust ja sellest, kas pooled suudavad rahumeelselt kokkuleppele jõuda. Vastasel juhul jagatakse vara kohtu teel.

  • Esimese asjana tuleb otsustada, mis põhimõttel vara jaguneb. Näiteks kaasomand eeldab mõlema abikaasa panuse jagamist proportsionaalseteks osadeks. Lahusvara – vara jääb sellele, kelle nimele on see vormistatud. Ühisvara – abieluvaralepingu puudumisel jagatakse kõik võrdselt.
  • Kui pooled kokkulepet ei saavuta ja kompromissi ei leia, võib üks neist esitada hagi. Sel juhul vaatab kohus üle abielu ajal soetatud varad, mõlema abikaasa panused eraldi ja erilised asjaolud (laenud, hüpoteegid, lapsed).
  • Kohus võtab jagamisel arvesse nii varasid kui võlgu. Kui hüpoteek või laen on vormistatud mõlema abikaasa nimele, jagatakse ka see pooleks.
  • Vara jagamist alustatakse alles pärast kohtuotsust. See hõlmab muuhulgas vara müüki, raha jagamist, kinnisvara kirjutamist ühe poole nimele või osa väljaostu teise abielupoole poolt.

Parimaks variandiks on muidugi varaliste suhete rahumeelne reguleerimine. Tänu sellele saaksite vältida liigseid väljaminekuid.

Kuidas vältida vigu vara jagamisel pärast lahutust?

Meie ettevõte SPC Kinnisvara soovitab enne abiellumist sõlmida abieluvaralepingu, milles on täpselt kirjas, mis ja kellele lahutuse korral kuulub. Kui te ei soovi vara kohtu kaudu jagada, proovige jõuda rahumeelsele kokkuleppele ja vormistage see notaris – tuleb kiirem ja soodsam. Samuti on soovitav koostada täielik kohustuste ja varade nimekiri ja kui milleski kahtlete, registreeruge juristi konsultatsioonile. Omandi tegeliku turuväärtuse määramiseks palgake professionaalne hindaja.

Kuidas toimub vara jagamine vastavalt seadusele, kui puudub abieluvaraleping?

Registreeritud elukaaslased peavad peret ülal pidama ühiselt: maja pidama, kulusid kandma, pere vajadusi rahuldama jne. Aga võimalik on ka sõlmida kooseluleping ja ülalpidamisleping, milles on kirjas konkreetne rahasumma, mis tuleb maksta, kui tekib vajadus kooselu jooksul soetatud vara jagada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et isegi kui vara jagamist ei toimu ja abieluvaralepingut pole sõlmitud, olete siiski kohustatud pool kinnisvara müügist saadud tulust teisele poolele välja maksma. Vajaduse korral pöörduge meie ettevõtte poole. Professionaalsetelt juristidelt saate alati asjatundlikku nõu.