Tänapäeval on see variant üha populaarsust kogumas. See hõlmab kinnisvara ostmist võimalikult odavalt, selle renoveerimist ja seejärel kasumlikult edasimüümist. Flippimine on tulu teenimise viis, kuid üpris riskantne ja ekstreemne. Selle tegevuse rahastamiseks võtavad flippijad laenu või otsivad investoreid (pidage meeles, et eluasemelaen siin kõne alla ei tule).
Põhietapid
Korterite flippimine koosneb mitmest etapist.
- Esimese asjana tutvutakse põhjalikult kinnisvarakuulutustega.
- Seejärel vaadatakse võimalikud variandid üle ja valitakse välja sobivaim.
- Järgmine samm on ost.
- Edasi koostatakse remonditööde eelarve.
- Siis valitakse remondibrigaad.
- Ärge unustage, et osta tuleb ka ehitusmaterjalid.
- Samuti tuleb remonditöödel hoolega silma peal hoida.
- Tööde lõppedes tehke kõigist ruumidest pildid ja avaldage kuulutus koos müügihinnaga.
- Otsige ise ostjat – klientide ootamisele ei maksa aega raisata.
- Viimaseks etapiks on remonditud kinnisvara müük.
Vajaduse korral võib pöörduda kinnisvarabüroo poole. Teil aidatakse võimalikult kiiresti ostja leida ja korter soovitud hinnaga maha müüa. Algajatele on ka spetsiaalsed koolitused, kus õpetatakse kõike vajalikku, et maksimaalset kasu saada. Peatume nüüd mõnel punktil põhjalikumalt.
Turuanalüüs
Enne ostmist on oluline turgu analüüsida. Tutvuda tuleb nõudlust ja kulusid puudutavate küsimustega, arvutada välja müügist saadav potentsiaalne tulu ja valida välja kõige lootustandvamad objektid.
Objekti ostmine
Selle protsessi edukus sõltub oskusest leida üles enda jaoks kõige tulusam pakkumine. Tavaliselt tähendab kinnisvara flippimine renoveerimist vajava elamispinna ostmist. Seetõttu algabki protsess turuanalüüsist, vastasel juhul te raha ei teeni, võite võlgadesse sattuda ja jääda passima kinnisvara otsa, mida te ei vaja.
Remondi planeerimine
Ideaalsel juhul on teil vajalik summa juba olemas. Te saate otsida korralikud remondimehed, osta ehitusmaterjalid ja koostada kalkulatsiooni. Vastasel juhul peate leidma investori või võtma laenu (kasum väheneb oluliselt, sest võlg tuleb ju tagasi maksta). Ärge unustage, et peate koostame ka äriplaani.
Renoveerimistööde läbiviimine
See etapp on kõige töömahukam ja aeganõudvam. Tööd võivad olla kosmeetilised (tapeetida, värvida, välja vahetada) või kapitaalsed (planeeringu muutmine) eesmärgiga muuta ruumid võimalikult atraktiivseks, tõstes sellega turuhinda. Remondikulud ja edasimüük on flipperi suurim peavalu.
Kinnisvara müük
Elamispind on valmis ja ostja leitud, nüüd tuleb sõlmida ostu-müügileping. Te peate otsustama müügihinna, valmistuma läbirääkimisteks ja võimalik, et ka kauplemiseks. Kui te ostjat ei leia, tehke lisareklaami ja korraldage kliendipäevi. Õige lähenemine tagab kiiresti märkimisväärse kasumi. Majade flippimine koosneb täpselt samadest etappidest nagu korteri müük.
Erinevad ohud
Selleks, et kinnisvarasse investeerimine ei põhjustaks probleeme, on soovitav olla juriidiliselt pädev. Toome ära riskid, mis võivad flippijat ohustada.
- Rahalised – ehitusmaterjalide kallinemise tõttu võib remonditööde hind kujuneda esialgu kavandatust kõrgemaks. Soovitav on omada täiendavaid rahastusallikaid või lisakapitali. Hind ja tähtajad ei pruugi, eriti majandusliku ebastabiilsuse tingimustes, oodatutega kattuda.
- Turgu puudutavad – kinnisvara ostust selle müügini võib kuluda mitu kuud. Selle aja jooksul võivad hinnad langeda ja seepärast arvestage turgu mõjutavate piirkondlike iseärasustega. Analüüs aitab seda probleemi vältida.
- Operatiivsed – remondi venimine kasvatab seadmete renditasu, töötajate palku jms. Olge valmis remonditööde kulgu ja kvaliteeti ise kontrollima.
- Õiguslikud – valesti vormistatud dokumendid toovad kaasa rahalisi kulutusi. Soovitame pöörduda professionaalsete ja kontrollitud juristide poole. Sellised lisainvesteeringud mõjutavad positiivselt teie lõppkasumit ja kaitsevad teid ootamatute kulutuste eest.
Veel üks võimalus on oht sattuda kokku pahatahtlike ehitusmeestega, kes viivitavad korteri remondiga sihilikult või teevad oma tööd lohakalt. Ilmnema võivad hakata mitmesugused vead, mis vajavad ümbertegemist.
Kui palju saab flippimisega teenida?
Lõplik tulu sõltub mitmesugustest nüanssidest. Olulist rolli mängib asukoht, näiteks bussipeatuse läheduses asuvat elamispinda on märksa lihtsam müüa kui linnaosa sügavuses paiknevat. Keskmine tulukus on 40%, kuid sellisele puhaskasumile saavad loota siiski ainult need flippijad, kes orienteeruvad kinnisvaraturul ja juriidilistes peensustes, on läbinud spetsiaalse koolituse ja kellel on usaldusväärsed töövõtjad. Tõsi, tehinguid on vähe, sest sobiva objekti leidmine ja remontimine nõuab palju vaeva ja aega (ca 3-4 projekti aastas).
Selleks, et edasimüük tooks tulu, pead omama laialdasi turuteadmisi ja oskama objekte hallata. Riskivabalt saavad selles protsessis osaleda ainult kogenud flippijad, kes on selliste tehingutega varemgi kokku puutunud. Ülejäänutel on soovitav läbida spetsiaalsed kursused.