Vaatamata sellele, et paljudes Euroopa riikides on niinimetatud iga-aastane kinnisvaramaks, Eestis seda pole. Selle asemel toimib riigis maamaks, millel ei ole fikseeritud väärtust. Seega sõltub teie omandis oleva maa maamaksusumma krundi suurusest, katastriväärtusest ja piirkonnast, kus teie maa asub. Tasu suurus võib erineda mitte ainult linnade, vaid ka linnaosade lõikes. Näiteks Tallinna erinevates linnaosades varieerub maamaksu protsendimäär 0,1% kuni 2,5% maa katastriväärtusest.
Väga oluline on teada, et maamaksu maksab omanik, kes oli omanik jooksva aasta 1. jaanuaril. Isegi kui müüsite oma kinnisvara 2. jaanuaril, maksate maksu kogu aasta eest.
Vaatamata iga-aastase kinnisvaramaksu puudumisele kehtib Eesti regulatsioonides õiguslikult sätestatud maamaks sarnaselt. Seega, kui teie omandis oleva maa pealt ei ole makse õigeaegselt tasutud, alustab maksuamet trahvimenetlust. Maamaks on reeglina suhteliselt väike summa. Kui aga teile kuuluva krundi maamaksu summa ületab 64 eurot, on teil õigus jaotada makse mitmeks eraldi makseks.
Maksustamine Eestis erineb teiste Euroopa riikidega võrreldes nii toimimispõhimõtte kui tingimuste poolest. Kui teil on plaanis lähitulevikus omada korterid Tallinnas või oma kodu, soovitame teil enne ostu-müügilepingu allkirjastamist kõikidest üksikasjadest põhjalikult aru saada. Selle artikli lugemine annab teile teadmisi kinnisvara maksustamise üksikasjadest Eestis, võimaldades teil opereerida kogu vajaliku teabega ja teha selle põhjal oma eelarvekalkulatsioonid.
Kinnisvara soetamine Eestis: maksustamine ja protseduurid
Kinnisvara müük ja ost – see on nii müüjale kui ostjale võimalus saavutada soovitud tulemus seaduslikul teel. Pöördudes SPC Kinnisvara spetsialistide poole, et nad toetaksid teie kodu soetamise protsessi, saate asjatundjatelt igakülgset nõu ja abi kõigis soetamise etappides alates broneerimislepingu vormistamisest võtmete vahetu üleandmiseni. Enne sobiva kinnisvara otsimist ja SPC Kinnisvara spetsialistide abiga broneerimislepingu sõlmimist tasuks aga aru saada soetuse maksustamisest.
Eestis tuleb eluaseme legaalseks soetamiseks teha mitu makset. Esimene neist on tasu notariteenuste eest, kelle ülesannete hulka kuulub ostu-müügilepingu koostamise seadusandlike nüansside alane nõustamine ja lepingu otsene tõendamine. SPC Kinnisvara spetsialistid töötavad koostöös juristidega, mis võimaldab tagada, et antud müügilepingus ei ole ebaseaduslikke nõudeid või tingimusi. Kui soovite end kaitsta kinnisvarapetturite eest, on SPC Kinnisvara kinnisvarabüroo siin abiks.
Notariteenuste maksumus Eestis sõltub otseselt tehingu summast. Keskmiselt algab notari töö hind 100 eurost. Notaribüroo teenuste maksumusega saate tutvuda Notarite Koja kodulehe vastavas rubriigis.
Lisaks notaritasudele tuleb teil uue kinnisvaraomanikuna tasuda uue kinnisvaraomaniku registreerimise eest. See makse on äärmiselt oluline, sest juriidilisest seisukohast ei saa te ilma registreerimata kinnisvara omanikuks saada.
Kinnisvara müük Eestis: tähelepanu väärivad maksud
Kui olete selgust saanud, millised maksed peate pärast kodu ostmist tegema, tasub selgust saada ka selles, milliste maksete tasumine seisab ees müüjatel. Notari töö eest tasumine toimub lepingu alusel. See tähendab, et spetsialisti töö eest saavad tasuda nii müüja kui ostja. Kuid notaritasu ei ole ainus maksmist vajav maks.
Eesti seadusandlus näeb objekti füüsilistele isikutele müümise korral ette, et müüja peab tasuma tulumaksu. Selline kinnisvara müügi tasu ei toimi kõikide tehingute puhul. Seega peate riigikassasse tulumaksu tasuma järgmistel juhtudel.
- Kui müüte kahe aasta jooksul kaks või rohkem kinnisvaraobjekti.
- Kui kasutate päritud kinnisvara müügiõigust varem kui kaks aastat pärast pärimisõiguse tekkimist ja samal ajal ei olnud vara vormistatud teie põhielukohana.
- Kui müüte kinnisvara, mille olete saanud kinkelepingu alusel.
Nimetatud juhtudel sõltub summa otseselt teie müüdava kinnisvara lõpphinnast. Maksu kogusummat saate vähendada, tehes majas või korteris remondi ja esitades maksuametile tšekid tehtud tööde kohta. Niiviisi vara müües saate vähendada makse summat ja suurendada saadavat müügitulu.
Korterite maksustamine: kes ja millistel juhtudel makse maksab
Nagu varem mainisime, ei ole Eestis klassikalist iga-aastast kinnisvaramaksu, selle asemel on maamaks. Korteriomanikele on see maks kõige kasulikum, sest enda eluaseme eest tuleb maksta vaid juhul, kui korter pole põhielukoht. Kui te ei ole elukoha registreerimise protseduuri läbi teinud, peate tasuma iga-aastast maamaksu 20 eurot aastas.
Miks on maksunõustamine nii oluline?
Eesti seadusandlus erineb teistest palju ja sisaldab iseseisvat maksusüsteemi. Eestis on maksusüsteem teiste Euroopa Liidu riikidega võrreldes erinev ja sellest pole kuigi lihtne aru saada. Spetsialistide toel saate aga hõlpsalt tasuda kõik tasud ja maksud, raiskamata seejuures oma aega arvutustele ja õigusraamistiku analüüsimisele.
Enne korteri ostmine võtke ühendust SPC Kinnisvaraga ja te saate personaalset nõustamist maksustamise ja maksete kohta teie konkreetsel juhul. SPC Kinnisvara spetsialistid on kvalifitseeritud professionaalid, kellel on aastatepikkune kogemus, nii et te ei pea millegi pärast muretsema. Lisateavet Eestis kinnisvara maksustamise kohta saate meiega ühendust võttes. Hakake kinnisvaraomanikuks või kasutage oma müügiõigust professionaalide toel.