Eestis on kinnisvaraturg täna täis erakordseid võimalusi ja uskumatuid väljakutseid, mida mõjutavad erinevad tegurid. Kiired muutused majanduses, uuenduslikud tehnoloogiad ja tarbijate eelistused mõjutavad turgu, muutes selle nii kohalike kui välismaiste investeerijate tähelepanu objektiks. Uurime lähemalt, millised trendid kujundavad riigi kinnisvarapilti aastal 2024.

Kas lähitulevikus on mõistlik korterit osta?

Kinnisvaraturg võib 2024. aastal sattuda muutuste tõmbetuulde ja esitada mitmeid väljakutseid, muutes selle väljavaated vähem roosiliseks kui paljud lootsid. On kolm peamist põhjust, mille tõttu ei pruugi korterite hinnad lähiajal tingimata hoogsalt tõusta.

Esiteks majanduslik ebakindlus. Ülemaailmselt aset leidvad sündmused, poliitilised muutujad ja majanduslikud tegurid võivad turul kaasa tuua olulisi muutusi. Määramatus võib ostjate ja müüjate ostusoovi tagasi hoida, mis omakorda põhjustab hinnalangust.

Teiseks intressimäärade tõus. Hüpoteeklaenude intressimäärade tõus võib muuta eluaseme ostmise keerulisemaks ja suurendada hinnasurvet. Kõrged intressimäärad võivad ka vähendada nõudlust kinnisvaraturul.

Kolmandaks pakkumine ja nõudlus. Kui kinnisvaraturul tekib ülepakkumine, võib see mõjutada hinnadünaamikat. Varasematel aastatel alustatud ehitusprojektid võivad kaasa tuua pakkumiste kasvu, mis omakorda võib tekitada hinnasurve.

Küsimus, kas praegu tasub korterit osta, jääb endiselt ajakohaseks. Kui ootate suurt hinnalangust, tasub ehk veel oodata. Aga nagu öeldakse: “Tasa sõuad, kaugemale jõuad.” Igal juhul võib olla mõistlik enne olulise investeeringu tegemist oodata, kuni turg stabiliseerub.

Kas tuleval aastal on hea mõte korterit müüa?

Kinnisvaraturg on pidevas muutumises ning see, millal kinnisvara müüa, on iga inimese elus äärmiselt oluline otsus.
Miks ei pruugi praegu olla parim aeg kinnisvara müümiseks? Kõigepealt vaatame kinnisvarahindade liikumist. Kui pool aastat tagasi sai korteri müüa hinnaga 180 000 eurot, siis praegu õnnestub see kõige rohkem 140 000 euroga. See tähendab kinnisvara väärtuse olulist vähenemist, mis võib mõjutada müüja kasumit.

Kui palju müüja kaotab? Kui müüjal on selge müügimotivatsioon ja ta on valmis kauplema, tuleb tal arvesse võtta, et kui ta müüb korteri 150 000 euro eest, on tal oht kaotada 1-15% müügihinnast. Selle asjaoluga on mõistlik müügist loodetava tulu arvestamisel arvesse võtta.

Müügiotsuse tegemisel on oma osa ka ajastusel. See, et hetkel ei pruugi turutingimused olla kuigi soodsad, ei tähenda, et need ei võiks tulevikus muutuda. Otsustamisel, kas müüa kinnisvara kohe või veel oodata, tuleb arvestada nii hetkeolukorda kui võimalikke tulevikutrende.

Miks ostjate arv kinnisvaraturul endiselt väheneb?

Kinnisvaraturul toimuvate muutuste taustal on üsna selgelt näha, et võimalike ostjate arv väheneb jätkuvalt. See tendents on seletatav erinevate asjaoludega, mis muudavad turu suurele inimeste ringile vähem aktiivseks ja kättesaadavaks.

Kinnisvara ostjate arvu vähenemise üheks peamiseks põhjuseks on kõrge hind. Potentsiaalsetel ostjatel ei piisa raha oma korteri ostmiseks.

Raskusi võib tekkida ka ostmise käigus. See periood võib olla nii stressirohke ja kulukas, et hirmutab nii mõnegi ostja eemale. Protsessi ettearvamatus ja pikaajalisus võivad osutuda oluliseks takistuseks neile, kes otsustavad kinnisvaramaailma siseneda esmakordselt.

Veel üheks oluliseks teguriks on eluaseme ostmiseks raha saamise keerulisus. Mitmed pangad ei taha enam niisama lihtsalt eluaseme ostmiseks laenu anda. See mõjutab tuntavalt turu dünaamikat, takistades selle liikuvust ja muutes selle tarbijate jaoks vähem ligitõmbavaks.

Üldpilti rikuvad ka kõrged hüpoketeeglaenu intressid. Tänased määrad, mis on vahemikus 3-4,5%, tekitavad täiendavaid rahalisi piire neile, kes kaaluvad Eestis kinnisvara ostmist. Praegune finantsmaastik muudab turu vähem atraktiivseks ja ostuotsuse langetamise keeruliseks.

Mis ootab Eesti kinnisvaraturgu ees lähitulevikus?

Eesti kinnisvaraturu viimase aja muutusi arvestades tekib küsimus, mis seda lähiajal ees ootab. Viimastel kuudel on ostjaid juurde tulnud, mis võib olla seotud sellega, et kommunaalkulud pole juba mõnda aega järsult tõusnud.

Vaatamata positiivsele dünaamikale on siiski mõned tegurid, mis võivad turgu mõjutada. Hüpoteeklaenude intressimäärad on hakanud tõusma, paljud said suve alguses hüpoteeklaenu intressimääraga 2,8% aastas, aga kuna baasmäär on vahepeal tõusnud, siis ennustatakse, et see tõuseb tõenäoliselt veelgi. See on oluline hoiatusmärk, millega potentsiaalsed koduomanikud peaksid hüpoteeklaenu taotlemisel arvestama.

Täheldatav oli ka ostjate aktiveerumine septembris ja oktoobris. Vaatamata intresside mõningasele tõusule otsustasid paljud olukorda ära kasutada ja soetada endale oma kodu. See periood on osutunud paljudele soodsaks ning eluaseme küsimustes on otsused juba tehtud.

Eksperdid ennustavad aga, et pärast selle aasta detsembrit võib turuaktiivsus langeda. Ostjate madala aktiivsuse mõju kinnisvarahindadele võib olla märgatav. Oodata on, et kui intressimäärad jäävad praegusele tasemele või tõusevad veelgi, siis ostjate aktiivsus väheneb, mis võib kaasa tuua võimaliku hinnalanguse.

Millega tuleks arvestada, et hetkeolukorda kinnisvaraturul ära kasutada?

Praegusel kinnisvaraturul on mõned asjad, millega tuleb arvestada, et saada müügist võimalikult suurt tulu.
Kõigepealt tuleks tähelepanu pöörata vanale eluasemefondile. Vanemate kodude hinnad langevad märksa kiiremini kui tänapäevaste hinnad. See tähendab, et sellise kinnisvara omanikel on oht kaotada rohkem raha kui neil, kes on tänapäevasemate objektide omanikud.

Korteri müümisel või ostmisel on kasulik pöörduda nõu saamiseks kinnisvaravaldkonna professionaalise poole. Nemad oskavad jagada väärtuslikke nõuandeid ja aitavad teid tehingu igas etapis. Kuna neil on juurdepääs vajalikule teabele ja kontaktidele, suudavad nad kindlustada teile parima võimaliku ostu- või müügitehingu.
Samas tuleb siiski ka endal olla valvas ja iseseisev. Tutvuge ise turuga ja proovige endale selgeks teha lepingu tingimused ja sätted. Enne kohustuste võtmist soovitame konsulteerida professionaaliga. See aitab teil vältida ettenägematuid olukordi ja kindlustada endale parimad tingimused.

Kinnisvaramaaklerit valides tasub tähelepanu pöörata tema kogemustele ja teadmistele piirkonna kohta, kus kinnisvara asub. Soovitused ja kommentaarid internetis ning isiklik kohtumine aitavad teil hinnata maakleri pakutavate teenuste kvaliteeti. Enne lepingu allkirjastamist on oluline küsida tema kogemuste ja teenuste kohta ning hoolikalt läbi vaadata kõik dokumendid.

Ülaltoodud punkte arvestades ja kinnisvaratehingutesse ettevaatlikult suhtudes saate oma elamispinna müüdud või ostetud parimatel tingimustel.