Korteri ost ja müük on protsessid, mis tekitavad kasutajates rõõmu ja vaimustust. Pole tähtsust, kas tegemist on võimalusega täita oma kauane unistus ja saada kinnisvara omanikuks või müüa korter, et osta maja. Oluline on, et ainuüksi korteri ostmisele mõeldes sattub kasutaja joovastusse ja kaotab sageli objektiivsuse.

Veel paarkümmend aastat tagasi sai korterit osta ja müüa ainult kinnisvaramaakleri abiga. Kinnisvaraportaale, kuulutuse avaldamise ja müügi teenuseid siis veel olemas ei olnud. Koos nende tekkimisega tekkis kinnisvaraomanikel võltslootus, et nüüd nad enam vahendajat ei vaja, kuid nagu praktika on näidanud, pole see nii.

Kinnisvaramaakleri töö tundub pealtnäha lihtne, kuid see on nii vaid esmapilgul. Tasub arvesse võtta, et kinnisvaramaakleri esmane ülesanne ei ole ainult potentsiaalsete ostjate või müüjatega tutvumine. Kinnisvaramaakler saadab teid läbirääkimiste kõigis etappides ja kaitseb teie huve, tutvudes ühtlasi dokumentidega. Paljude kinnisvaraomanike jaoks võivad need tunduda vaid suurte sõnadena, aga seda vaid seni, kuni nad seisavad silmitsi tõeliste korteri müügiga seotud väljakutsetega. Neist probleemidest me edasi räägimegi.

Milliste vigade ja probleemidega kasutajad Eestis kinnisvara müümisel kokku puutuvad

Teadupärast ei ole Eesti kinnisvaraturg ühtlane: Tallinnas võib kinnisvara hind olla erinev mitte ainult sõltuvalt piirkonnast, vaid isegi tänavast, kus korter asub. Seega võib turult tõeliselt soodsa pakkumise leidmine olla keeruline, kui just spetsialistide poole ei pöördu.

Kinnisvarabüroo on meeskond, mis koosneb kinnisvaramaakleritest ja juristidest, kes suudavad Eestis lahendada kõik teie kinnisvara müügi või ostuga seotud probleemid. Aastatepikkused kogemused ja tänapäevane lähenemine võimaldavad meil ellu viia kliendi soovitud eesmärgid. Lisaks tagavad meie eksperdid, et te ei tee korteri müügi käigus vigu, sest kõik selle protsessi juriidilised aspektid on delegeeritud kogenud spetsialistile. Aga millised on need vead ja miks on oluline neid vältida?

Rääkides iseseisva müügi vigadest, siis siin teile mõned näited.

Ülepaisutatud hind

Iga kasutaja armastab oma kodu omamoodi ja isegi kui te ei ole selles elanud terve elu, vaid ostsite selle kõigest aasta tagasi, ei suuda te selle väärtust objektiivselt hinnata. Objektiivsuse puudumisel eluaseme väärtuse hindamisel on mitu põhjust. Esiteks seob teid oma eluasemega nii või teisiti emotsionaalne taust, mis võib segada külmavereliselt ja objektiivselt mõtlemast. Teine põhjus on vajadus, sest see on just see summa, mida vajate teise kinnisvara ostmiseks. Nii imelik kui see teile ka ei tundu, aga teie vajadused ja soovid ei mõjuta kuidagi kinnisvaraturgu ning seetõttu võib ülehinnatud korterit tulemusteta müüa nädalaid ja isegi kuid.

Mittetoimiv reklaam

Korterite ja maamajade omanikud arvavad sageli, et kinnisvara müümiseks piisab vaid selle kohta kuulutuse avaldamisest mõne teenusepakkuja lehel ja ongi korras. Suur on nende üllatus, kui nad aru saavad, et selleks, et potentsiaalsed kliendid otsustaksid eluaseme osta just neilt, on vaja reklaami. Lugu on selles, et kinnisvaraturg on pakkumistest küllastunud ja seetõttu tajuvad potentsiaalsed ostjad enamikku kuulutustest valge mürana. Selle mure saab kvaliteetselt lahendada kinnisvarabüroo läbimõeldud ja optimeeritud reklaamiga. Büroo spetsialistid ühendavad kõik teie kinnisvara eelised, koostavad kuulutuse ja tegelevad potentsiaalsetes ostjates huvi tekitamisega. Nagu isegi aru saate, nõuab see vastavaid kogemusi ja seega keskmine kinnisvaraomanik tõenäoliselt omapead tõhusat reklaami teha ei oska.

Esitlemisel tehtavad vead

Enne korteri ostmist soovib iga kasutaja selle risti-põiki läbi uurida, tutvuda põhjalikult selle eelistega ja veel rohkem puudustega. Selleks korraldavad omanikud müügiobjektil sageli «ekskursioone», mille käigus saab müüja võimaliku ostja nii objekti väärtusi õigesti kiites ära moosida kui täielikult hävitada tema tahtmise teie korterit osta. Kinnisvara näitamisel teevad omanikud sageli vigu, eriti kui tegu on üürikorteriga. Näiteks teeb umbes 70% korteri- ja majaomanikest selle vea, et keelab «ekskursiooni» ajal filmimise ja pildistamise, andmata endale aru, et nullib sellega ostja või üürniku lojaalsuse. Ostja käib päevas vaatamas 2-7 objekti ning tõeliselt teadliku otsuse langetamiseks peab ta iga korteri või maja kohta kõiki detaile täpselt meeles pidama. Kaamera saab selles abiks olla, aga kui pildistamine on keelatud, jääb see objekt tõenäoliselt objektiivsest hinnangust välja ja ostja tunnetab seda kohe kui sobimatut.

Sama levinud viga on, et puudub ringkäigu plaan. Kui te ei tea, kuidas oma eluase võimalikult kallilt maha müüa ja teile tundub, et piisab vaid huvilistele ukse avamisest, siis nii need asjad ei käi. Pöörduge parem kinnisvarabüroo poole.

Lisaks neile vigadele tasub mainida müüjate oskamatust läbi rääkida ja objektiivsuse puudumist. Seega alustavad omanikud läbirääkimisi sageli endale sobiva hinnaga, jätmata kauplemisvõimalust, mille tõttu läheb edukalt lõpule viidud tehingu lootus juba esimestel minutitel tühja. Sama käib ka objektiivsuse kohta, sest korteriomanikud teevad tehinguid sageli mitte rohkem maksvate, vaid neile meeldivate ostjatega. Eraldi tähelepanu väärib teie kinnisvara ostmiseks mõeldud raha päritolu kontrollimine, sest kui ostja on suli, võivad teid ees oodata tõsised probleemid. Raha, mille ta teile üle andis, võib pank teilt õiguskaitseorganite korraldusel uurimistoimingute huvides sisse nõuda.

Nagu näete, ei piirdu korteri iseseisval müügil tehtavate vigade ampluaa ainult nigela või puuduva reklaamiga. Kui esitlusel tehakse vigu või alustatakse hinnaläbirääkimisi muust seisukohast kui enda huvidest lähtuvalt, võib see kaasa tuua riski rahas kaotada, rääkimata elamispinna müümisest ostjale, kelle raha päritolu võib huvi pakkuda õiguskaitseorganitele. Aga mida siis ikkagi teha?

Kui te ei ole valmis kulutama päevi või ehk isegi nädalaid kõigi kinnisvara müüki puutuvate nüanssidega süvitsi tutvumisele, võtke ühendust kinnisvarabürooga. Meie spetsialistid auditeerivad teie kinnisvara, hindavad selle eeliseid ja puudusi ning pakuvad seejärel välja turuhinna. Otsime ka ostja, kelle rahaasjadega edaspidi probleeme ei tekki ja tegeleme läbirääkimistega ning tehingu kinnitamiseks tuleb teil vaid eelnevalt koostatud lepinguga tutvuda ja sellele alla kirjutada.

Kui delegeerite kõik vara müügiga seotud rutiinsed ülesanded meile, saate sellega tagada enda turvalisuse ja oma huvide nõuetekohase kaitse. Kui korteri müümine teile tulusa hinnaga on see, mida otsite, on meil, mida teile pakkuda.