Kinnisvara otsimine
Enne kinnisvara ostmist tuleb arvesse võtta viit põhilist punkti:
- Rahastamine – te peate teadma, kuidas ostu sooritate – kas panga abiga või oma vahendite eest
- Kinnisvara tüüp – kas korter, maja, talu või suvila.
- Piirkonna valimine – see on väga oluline, kuna sellest sõltub hind!
- Objekti suurus, korrus, pind.
- Kinnisvarabüroo Tallinas või maakleri valimine, kes aitab ostu-müügitehingu lõpule viia. Loomulikult võib ka ise internetiotsinguga tegeleda, aga see on keeruline ja võtab palju aega. Märksa tõhusam on pöörduda meie poole!
Kinnisvara kontrollimine
Kui kinnisvara on välja valitud, tuleb tähelepanu pöörata järgmistele asjadele:
- Kui tegemist on korteriga, tuleb uurida, kas selles on tehtud ümberehitusi ja kas sellele projektile on olemas ehitisregistrisse kantud luba. Vastasel juhul pank laenu ei anna ja edaspidi võib müügiga probleeme tekkida.
- Kui see on maja, tuleb välja uurida, kas projekt on üldse olemas ja kas see vastab ehitatud objektile. Enne maja, paarismaja või ridaelamuboksi ostmist soovitame pöörduda spetsialisti, näiteks meie kinnisvarabüroo poole, et kontrolliksime kõiki veealuseid karisid, mis võivad objektil olla.
- Samuti on oluliseks küsimuseks kinnisvara vabanemise tähtaeg. Tuleb täpselt välja selgitada, kui kiiresti vabastatakse teie ostetud kinnisvara, mille eest olete juba maksma hakanud, aga mida ei saa veel kasutada.
- Veel üks huvipakkuv aspekt on, milline osa mööblist jääb korterisse või majja alles. Kui kaunist korterist või majast, kus kõik on disaini järgi valitud, eemaldada mööbel või mõned interjöörielemendid, ei ole kõik enam nii kaunis ega pruugi näida oma hinda väärt. Seetõttu peaks notariaalses lepingus see kõik selgesti kirjas olema.
- Ja loomulikult ärgem unustagem mainida kommunaalmakseid. Kindlasti tuleb teada, millised kohustused ühistul on ning mille eest ja mis summas peate maksma. Peaksite kontrollima, ega korteril pole kommunaalmaksete võlgnevusi, sest need lähevad üle uuele omanikule. Selliste keeruliste probleemide lahendamiseks ongi olemas maaklerid!
Dokumentide vormistamine
Kõik kinnisvara ostu-müügitehingud toimuvad ainult läbi notariaalse lepingu. Eestis peab teil kinnisvara ostmiseks olema vaid kehtiv isikut tõendav dokument. Raha maksumuse tasumiseks tuleb kanda notari deposiitkontole.
Isikuttõendav dokument tuleb esitada ka müüjal. Selleks võib olla abielu- või lahutustunnistus, kui see ei ole registreeritud Eestis. Notar kontrollib kõik asjassepuutuvad dokumendid üle ja kui mõni dokument puudub, annab sellest enne tehingut teada. Kui müüjaks on juriidiline isik, võib vaja minna juhatuse liikmete üldkoosoleku protokolli. Paberil pole vaja midagi teha, kõik allkirjad saab anda digitaalselt.
Tehingu registreerimine
Pärast ostu-müügitehingu vormistamist saadab notar avalduse kinnisvararegistrisse ning selles registris töötav kohtunik kannab uue omaniku registrisse ja eemaldab vana. Sama kohtunik registreerib vajadusel hüpoteegi. Pärast seda saab teist objekti omanik.
Maksude tasumine
Kinnisvaramaksu Eestis ei ole, aga pärast notariaalset tehingut on vaja rahandusministeeriumile tasuda omaniku vahetamise eest kinnisvararegistris. Tavaliselt on see väike summa, mille arvutavad välja notaribüroo registripidajad.
Tehingu eest tuleb maksta ka notaritasu. Selle summa oleneb objekti hinnast ja arvutatakse samuti büroos. Eestis on maamaks, mis sõltub piirkonnast, aga kui olete antud objektile sisse kirjutatud, ei ole vaja seda maksu maksta. Maksu maksab see, kes oli omanik jooksva aasta 1. jaanuari seisuga. Maksusumma arvutab välja maksuamet ja saadab selle teile e-postiga.