Üürideposiitide tüübid
Tagatisraha korteri üürimisel jaguneb kaheks põhitüübiks.
- Garantiitagatis – nimetatakse ka «viimase kuu makseks». Sissekolimise ajal võib selline tüüp põhjustada üürnikule ebamugavust, kuid väljakolimisel kergendab oluliselt tema rahalist olukorda. See kaitseb klientide eest, kellel jääb kuuüüri tasumata jätmise korral varuks 30 päeva, et leida uus eluase ja välja kolida.
- Kindlustustagatis – summa kooskõlastatakse mõlemapoolselt lepingu allkirjastamise ajal. Seda tüüpi tagatis kindlustab, et üürnikud täidaksid ettenähtud kohustusi ja katab riskid varalise kahju korral (kodumasinate rikked, mööbli purunemine jms).
Standardselt lepivad mõlemad pooled kokku ühte tüüpi tagatises. Kalli tehnika ja mööbli olemasolul valitakse kindlustustagatis, muudel juhtudel garantiitagatis.
Miks küsitakse tagatisraha ja kui suur see peab olema?
Tagatisraha korteri üürimisel on garantiiks, et üürnikud täidavad endale lepinguga võetud kohustusi. Nad peavad tagastama eluaseme sellises seisukorras, nagu nad selle üürile võtsid, ja tasuma üüriperioodil tekkinud võlgnevused. Tingimuste rikkumise korral on omanikul õigus tasuda saadud tagatisraha arvelt kulud, näiteks tasuda kommunaalmaksed.
Selline deposiit on oluline osa, mis on võrdne ühe kuu üürisummaga. Mõnes olukorras võib üürileandja seda mitu korda suurendada. Kui jutt käib korteri ööpäeva kaupa üürile andmisest, jätab klient tagatisraha selle broneerimise eest. See on garantii, et üürnik viimasel hetkel meelt ei muuda. Kui tühistamine toimus vähem kui 24 tundi ette, jääb tagatisraha üürileandjale. Kui klient siiski üürib korteri, arvatakse see summa broneeringu kogumaksumusest maha.
Milles seisnevad eelised üürnikule ja üürileandjale?
Kui kindlustustagatise puhul on kõik lihtne ja selge, siis garantiitagatis tekitab sageli küsimusi. Pakume teile tutvumiseks mõned olukorrad.
- Kindlustus vaidlusolukordade puhuks – kui üürnikud kolisid välja ette hoiatamata, jättes viimase 30 päeva eest maksmata või jättes endast maha võlgnevuse kommunaalteenuste eest, on üürileandjal olemas rahasumma, millest maksta remonditööde eest või tasuda kommunaalteenuste võlgnevus.
- Tagastusgarantii lepingutingimuste täitmise puhul – kui üürnik on korrektselt oma kohustusi täitnud, saab ta üüritähtaja lõppedes kogu deposiidisumma täies ulatuses tagasi.
- Finantskindlus – rahaliste raskuste korral saab üürnik elada kuu aega maksmise pärast muretsemata.
Asjatundlikult sõnastatud kohustused võimaldavad vältida erinevaid ebameeldivaid ja vastuolulisi olukordi. Kõik saavad rahalise kindlustunde. Kohustuste täitmise korral ei jää keegi miinusesse. Lepingu sõlmimiseks soovitame pöörduda kinnisvarabüroo poole. Professionaalne maakler võtab arvesse kõiki iseärasusi ja aitab tekkinud probleemidele lahendusi leida.
Kas korteri üürimisel tagatisraha tagastatakse?
Väljatõstmise korral on üürnikul õigus saada esimeses etapis tasutud tagatisraha tagasi. Tõsi, on mitmeid olukordi, kus tagatisraha jääb üürileandjale. Näiteks ei teatanud üürnik väljatõstmisest dokumendis märgitud tähtaja jooksul. Teine olukord tekib sel juhul, kui üürileandja avastab eluaseme kättesaamise ajal varakahju. Samuti ei saa üürnik tagatisraha tagasi juhul, kui temast jääb maha pooleliolev remont, kuigi süüdi on ta selles ise. Sellised olukorrad on põhjuseks tagatisraha jätmiseks üürileandjale või osaliseks tagastamiseks, kui varakahju, kommunaalkulude või remonditööde võla tasumiseks piisab vaid osast.
Korteri üürimine tagatisraha maksmata ei ole võimalik. Mõnes olukorras võivad kommunaalteenuste võlgnevused või summa tehnika rikkumise eest ületada tagatisraha suurust. Sellisel juhul võib üürnik võtta näiteks tarbimislaenu.
Lepingu vormistamine koos tagatisraha summaga
Üürilepingu sõlmimisel tuleb sellesse sisse kirjutada kindlustus- või garantiitagatise summa ning selle üürnikule tagastamise ja tagatisraha vara omaniku poolt kinnipidamise tingimused. Esimesel juhul tuleb üles lugeda kõik väärtuslikud esemed, kirjeldada korteri seisukorda selle üürileandmise hetkel ning märkida vastutav isik, kes maksab trahvid. Suhtuge lepingu täitmisse hoolikalt, võtke arvesse kõiki nüansse, pange üksikasjalikult kirja seadmed, mööbel jms. Pöördumine kinnisvarajuristi poole võimaldab vältida erinevaid probleeme, sest tema ütleb teile, kuidas lepingut õigesti sõlmida, et keegi oma rahast ilma ei jääks.
Kui soovite elamispinda üürida või korteri üürile anda, siis soovitame pöörduda abi saamiseks professionaalsete maaklerite poole. Nemad viivad teid kurssi kõigi nüanssidega, aitavad lepingu korrektselt sõlmida ja panevad sinna kirja kõik olulised punktid, näiteks mööbli loetelu ja poolte kohustused. Arvesse võetakse nii üürniku kui üürileandja huve – võidavad kõik.